A fejezet kategóriái

Cikkeim [31]

Belépés

Keresés





GNM


Dr.Hamer és a Germán Gyógytudomány terápiás dala, (halkan és hosszan kell hallgatni) 441 Hz




Magasabb rezgések







Kapcsolat

A küldő neve *:
A küldő e-mailcíme *:
Tárgy:
Üzenet *:

Statisztika


Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0




Péntek, 2024-03-29, 02:30
Üdvözöllek Vendég | RSS
ÖNGYÓGYÍTÁS ÉS ÁPOLÁS
Főoldal | Regisztráció | Belépés
Hírek, újdonságok



A visszeresség..

Visszeresség - Öt fontos hajlamosító tényező

otvenentul.hu

Kinek van visszere?

  A visszérbetegség fokozatai
A visszérbetegség azon fázisát, amikor a szervezet már nem tudja kompenzálni a billentyűk és a vénák falának a kitágulását, idült vénás elégtelenségnek nevezzük. Ennek tünetei a betegség stádiumainak, előrehaladottságának megfelelően jelentkeznek. A visszérbetegség fokozatai>>

Mindenkinek. A szívtől a szervezet többi része felé haladó ereket hívjuk ütőérnek (verőér, artéria), visszafelé pedig a visszereken (gyűjtőér, véna) áramlik a vér. A köznyelv azonban csak az alsó végtag megvastagodott, bőrön keresztül is jól látható vénáit hívja visszérnek.

Orvosi értelemben visszerességről akkor beszélünk, ha a vénák tágak, ujjal elnyomhatók. Az artériák fala vastag és izmos, bennük a vér viszonylag nagy nyomással áramlik. Ezzel szemben a vénák vékony falúak, a vér áramlása bennük a környező izmok munkájától és a szív szívóhatásától függ.

Hajlamosító tényezők

Pontosan még nem ismert a visszerességért felelős gén, de az biztos, hogy a betegség jelentős családi halmozódást mutat, elsősorban női ágon ismétlődik, de férfiaknál sem ritka. A vénák falának rugalmasságát adó fehérjék ugyanis nem olyan ellenállók, mint a többieknél.

  Visszér - Mit tehet Ön erei védelmében?
Visszérproblémák esetén olyan munkát kell választania, amelynél nem kell tartósan állni, fizikailag jelentősebben nem megterhelő, illetve mód van munka közben egy kis sétára, az izompumpa rendszeres működtetésére. Tartózkodni kell tehát a nehéz fizikai munka végzésétől, a cipekedéstől, ami fokozza a vénák telődését. A túlsúly is lényegében úgy működik, mintha egész nap plusz súlyokat hordozna a beteg, fontos tehát a súlykontroll, és a rostokban dús táplálkozás. Visszér - Mit tehet Ön erei védelmében?>>
  • Nagyobb a rizikó, ha állómunkát végzel, vagy ha rendszeresen 12 óránál többet dolgozol egyfolytában: pékek, felszolgálók és egészségügyi dolgozók tartoznak a veszélyeztetettek közé.
  • A vénás véráramlás egyik fontos feltétele a környező izmok munkája, emiatt a mozgásszegény, ülő vagy egy helyben álló életmód fokozza a visszeresség kockázatát.
  • További rizikótényező, ha valami akadályozza a vér visszafolyását a szív felé. Ilyen ok a várandósság, sokaknak a babavárás közben jelentkeznek az első visszerei.
  • Visszerességet okozhat az elhízás is, a zsírpárnák ugyanis összenyomják a hasüreg vénáit, amitől még jobban megnő a lábakra terhelődő nyomás.
  • Alhasi daganat is okozhat visszerességet, ilyenkor viszonylag gyorsan és aszimmetrikusan jelennek meg a tágult erek, néha ez a betegség első jele.

A szívben minden összehúzódáskor vákuum keletkezik, a fellépő szívóhatás a vénás áramlás egyik legfontosabb tényezője. Szívbetegség esetén ez a hatás csökken, emiatt az alsó testfélen felhalmozódik a víz. Mindennek a visszeresség csak az egyik, sajnos nem is a legsúlyosabb részjelensége.

Melyek a szövődmények?

A láb vénás rendszere igen összetett: a felületes, bőr alatti visszereken kívül a mélyben is húzódnak gyűjtőerek, a két rendszert pedig számos apró erecske köti össze.

  Ha kezeletlen marad a visszértágulat

A felületes visszérgyulladás (Thrombophlebitis superficialis) igen gyakori szövődmény visszértágulat esetén. Általában az alsó végtagon megjelenő hosszanti vörös csík, vagy több piros folt jelzi a betegséget. A bőrpanaszok helyén, a bőr alatt tapinthatóak a gyulladt vénák, melyek igen nyomásérzékenyek. A betegség általában hőemelkedéssel jár és a bokák dagadása kíséri. Fontos ilyenkor minél hamarabb biztonsággal eldönteni, hogy nem egy mélyen fekvő véna vérrög okozta elzáródásáról (azaz trombózisáról) van-e szó, hiszen ez utóbbi súlyos betegség, amelynek életveszélyes szövődményeként tüdőembólia is kialakulhat. Ha kezeletlen marad a visszértágulat>>

Visszérbetegség esetén a felszíni rendszer tágult vénáiban pang a vér, ezért megnő a mély vénákra jutó „forgalom”, emiatt ott is tágulat jöhet létre. A tágult vénákban lassul az áramlás, márpedig ha a vér nem folyik, megalvad, azaz trombózis keletkezik.

A trombózis veszélyes betegség, mert az erek elzáródása tovább rontja a vénás keringést, és ha egy apró vérrög elszabadul, a szíven keresztül a tüdőbe sodródhat. Ez a tüdőembólia, amely életveszélyt jelent. Trombózisra a visszerességen kívül a dohányzás és a fogamzásgátlók szedése hajlamosít.

A rossz vénás keringés, a pangás miatt a láb szövetei állandó oxigénhiánnyal küzdenek. Ezt legjobban a bőr sínyli meg, elvékonyodik, emiatt fertőzések, a legrosszabb esetben fekély alakul ki.

Hogyan lehet megelőzni a visszerességet?

Az előrelátó gondolkodás sajnos nem jött igazán divatba, mintha furcsának számítana, ha valakinek már fiatalon eszébe jutna, hogy egyszer megöregszik. A visszeresség megelőzésének alapelveit felsorolni könnyű, csak betartani nehéz:

  Hogyan kezelhető a visszeres láb?
A visszérbetegség kezelése belgyógyász, érsebész és bőrgyógyász közreműködését egyaránt igényli, ugyanakkor az eredményes terápia a betegtől is életmódváltást követel meg, a mindennapi tevékenységekre való odafigyelést igényli. Hogyan kezelhető a visszeres láb? >>
  • Testsúlykontroll és rendszeres mozgás, főleg családi halmozódás esetén.
  • A veszélyeztetettek rugalmas harisnyát (pólyát, fáslit) is viselhetnek, ez az eszköz éppen annyira szorítja a lábat, hogy ne fájjon, de a vénákat nem engedi kitágulni. Értelme csak rendszeres viselés esetén van, ám gyakran épp a nyári melegben nem hordjuk, amikor a legnagyobb szükség lenne rá.
  • A megelőzéshez tartozik, hogy a meleg fürdőt kerüljük, inkább a zuhanyzást válasszuk.
  • A vénás torna is hatékony: ez nem más, mint a láb izmainak rendszeres, alapos áttornáztatása terhelés nélkül (azaz fekve).
  • Ugyancsak a csökkent gravitációs terhelés miatt ajánljuk a biciklizést és az úszást, amíg a futás visszereseknek csak fáslival ajánlott.

 

Trombózis || Visszér || Életmód || ||
Kategória: Cikkeim | Hozzáadta:: Viola (2010-08-02)
Megtekintések száma: 1053

Copyright MyCorp © 2024