Mindig más elemmel vegyületeket képezve található meg, mint például az oxigén, a szilícium és a fluor. Nem fémes formában az alumínium és vegyületei általában mindenhol megtalálhatóak a közvetlen környezetünkben: ivóvízben, alumínium bevonatú konyhai edényeken, dezodorokban valamint testápolók és kozmetikai szerek összetevői között, mint a különböző krémek, barnító folyadékok. Általában dörzsanyagként, izzadás gátlóként, sűrítő anyagként, fedő anyagként és fizikai fényvédő gyanánt kerülnek a kozmetikumokba. Számos élelmiszerbe (sajtok, sütőport tartalmazó pékáruk, sütemények, fagyasztott tészták, szójalapú fehérjék) kevernek a feldolgozás során különböző adalékanyagokat (alumínium-ammónium szulfát E523, alumínium por E173, alumínium-szilikát E554 és E559, alumínium-sztearát E391, alumínium-szulfát E520). Az alumínium port élelmiszerekhez adagolva, élelmiszer színezékként használják, így például az E173-adalékanyaggal ezüstszürkés színhatás elérése a cél az adott termék felületén. Ennek a dekorációért felelős színezéknek előnyös sajátossága, hogy ellentétben sok más színezékkel, nem oldódik folyadékban. Más alumíniummal kapcsolatos adalékanyaggal pedig sűrítő, íz erősítő, savmoduláló hatást érnek el [4]. A viziközművekben elterjedt az alumínium szulfát valamint a polialumínium-kloridok derítőszerként való használata a vizekben lévő lebegő anyagok eltávolítására.
Ezen kívül, alu-bevonatú üdítős dobozokban, alufóliában, joghurtos doboz fedelén, alu-evőeszközökben, különböző gyógyszerekben (gyomorpanaszok, fejfájás, hasmenés kezelésére) is megtalálható. Továbbá szájöblögetőkben, kábítószerekben (hatékonyságuk növelése vagy irritáció csökkentés érdekében), belélegzett szálló porban, a talajban és a füstben is megtalálhatóak a vegyületei. Repülőgépek és egyéb járművek burkolásához is használják, kiemelkedő szerepe van a gépjárműkarosszéria-gyártásban [5].
Az alumínium port szilárd rakéta-hajtóanyagként használták, az alumínium-hidridet (CAS 7784-21-6, más néven alane) pedig a pirotechnikában és rakétaiparban használják.
Németországi kutatások szerint rengeteg édesség tartalmaz alumíniumot. A klasszikus gumimaciban például csekély, 2,5 mg/kg értéket mértek, de például egy bio-feketecsokoládéban 16, egy másik Haribo gumicukorban 42, egy mogyorós csokoládéban pedig már 55 mg/kg-ot mutattak ki a vizsgálatok [7]. "
**********************************